İnstagram Business Nedir?

Instagram Business Hesabı Nedir?


200 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram, özellikle son yıllarda popüler olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Instagram’ın küçük çaplı ticari girişim, şirket veya firmalar için sağladığı, gelir düzeyini ve marka itibarını artırmaları için yayınladığı Instagram Business, şu an itibari ile 25 milyonu aşkın işletmeye ev sahipliği yapıyor.


Instagram Business, Instagram hesabının profil kısmındaki bilgilerin yanı sıra işletme adresinin, işletmeye ait telefon numarasını ve varsa işletmeye ait web sitesine ulaşabilmesini sağlayan bir hesap çeşididir. Ucuz takipçi Instagram Business hesabı ile marka adınızı reklamlar ile yayabilme gibi fırsat sunmasıyla bu kadar popüler olmasının başlıca sebepleri arasında gösterilebilir.


Instagram Business hesabının en çok kullanıldığı bazı sektör türleri şunlardır:

 

  • Moda ve Giyim
  • Teknolojik Ürünler
  • Yeme ve İçme
  • Spor Kursları ve Spor Aletleri
  • Çevrimiçi Diyetisyenlik gibi. 


Instagram Business Hesabı Nasıl Açılır?

 

  • Mevcut kişisel bir Instagram hesabınız bulunuyor ve yaptığınız çalışmaları kurumsal olarak devam ettirmek istiyorsanız, birkaç adımı takip ederek Instagram Business hesabı açabilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için hesabınız ‘Herkese Açık’ olması gerekmektedir. Instagram Business hesabı açmak için takip edilecek adımlar şunlardır:
  • İlk olarak mevcut Instagram hesabınız üzerinden ayarlara girin.
  • ‘Signup for Business Account’ seçeneğine tıklayın. 
  • Mevcut hesabınız üzerinden yeni bir Business hesabı açabilme imkanınız da bulunmaktadır. 
  • Açılan ekran üzerinden firmanızı ya da şirketinize dair bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduğunuza emin olduktan sonra Business hesabını açın. Hesabınız onaylandıktan sonra varsa eğer diğer sosyal medya hesaplarınız ile bir köprü oluşturun. Oluşturduğunuz bu köprü ile Instagram Business hesabınız daha profesyonel ve kaliteli bir hesaba sahip olacaktır.

 


Instagram Business Hesabının Faydaları


Özellikle dijital pazarlamada sıklıkla kullanılan Instagram Business, marka adınızı duyurmanızın yanı sıra, online satış gibi birçok faydası bulunmaktadır. İşte Instgram Business’ın işletmelere sağladığı faydalar şunlardır:


Reklamlar satın alarak marka adınızı ve yaptığınız işi daha çok kitleye duyurabilirsiniz. Ya da Instagram birçok gönderi biçimi sunduğu için para ödemeden de Story, Gönderiler ve IG TV ile kendinizi öne çıkarabilirsiniz. 


2020 yılında gelen güncelleme sayesinde, satışa sunduğunuz ürünlerinizi hesabınıza ekleyebilir ve güvenli bir şekilde online satış yapabilirsiniz.
Instagram Business yayınladığınız ya da satışa sunduğunuz ürünün görüntüleme istatistiklerini size sunduğu için ürününüzü daha nasıl popüler hale getirebileceğinize dair aksiyonlar almanıza yardımcı olacaktır.


Instagram Business Hesabının Başarıya Ulaşması İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Her ne kadar satın alacağınız reklamlar ile belli bir başarı seviyesine kadar sizi götürecek olsa da, bir noktadan sonra satın alacağınız reklamlar size yetmemeye başlayacak ve marka adınız belli bir seviye de tıkanıp kalacaktır. Bu durumu önlemek için ise en basit yol marka adınız için hedef kitle belirlemenizdir. Başarılı bir şekilde hedef kitlesi belirlemeniz için toplamda 4 adet metot bulunmaktadır:


İlgi Alanları: gönderinize ekleyebileceğiniz konu etiketleri ile ürününüz için bir kategori belirleyebilir. Bu sayede de, ürününüzün ilgisini çekecek kişilerin karşısına çıkmasını sağlayabilirsiniz.


Konum: Eğer ürününüz veya hizmetiniz şehir bazlı ise –yani kargo gibi bir imkan yoksa- gönderi ya da ürün paylaşımınızda, bölgenizdeki kitleyi artırmak için mutlaka konum etiketi kullanmanız gerekmektedir.


Kullanıcıların Davranışları: Ürününüzün ya da hizmetinizin hedef kitlesini, yayınladığınız gönderilerin istatistiklerine bakabilirsiniz. Bu sayede yayınladığınız ürünü nasıl daha çok kitle toplayabileceğinize dair size büyük bir ipucu verecektir.
 

3 Dakika Önce