Sosyal Medya Evlilikleri Nasıl Etkiliyor

Sosyal Medya Evlilikleri Nasıl Etkiliyor

 

Birçok insanın hayalini kurduğu bir evlilik süreci vardır. Kimileri sevgi dolu sözlerle, romantik akşam yemekleri ile geçirmek ister bu süreci. Bir başkası ise hayatını paylaşabileceği, zorlukları ya da kolaylıkları beraber aşabileceği bir evlilik ister. Son zamanlarda ise buna karşın yepyeni bir evlilik hayatı daha eklenmiştir; sosyal medya evliliği.


PAW Araştırma Merkezinin 2014 yılındaki araştırmalarına göre katılımcıların %25’i, eşlerinin sosyal medya nedeniyle birlikte geçirdikleri zamanın yeterince kaliteli olmaması ve olumsuz yansıdığını belirtmiştir. Sosyal medyanın evliliğe olumlu ya da olumsuz etki ettiğini nasıl anlarız peki? Öncelikle günlük hayatınızın çoğunu sosyal medya mı hükmediyor ya da Facebook gibi platformlarda eşinizle olduğundan daha fazla mı zaman geçiriyorsunuz? Takipçi Satın Al Eğer çevrimiçi ilişkiler size evliliğinizden daha eğlenceli ve tatmin edici geliyor ise bir şeylerin yanlış olduğunu düşünebilirsiniz. 


Olumsuz Etkileri;


Facebook gibi platformların eşler tarafından kullanılması çiftler arasında güven problemi ve kıskançlığa sebep olabilmektedir. Takip ettikleri insanların yaşamları maddi ya da manevi farklıklara karşı özenme ve ilişkilerini o insanlarla olumsuz kıyaslamalar yapılmasına eşlerin kendilerine karşı öz güven eksiklikleri ve iletişim bozukluklarına neden olabilmektedir. 


Olumlu Etkileri;
 


İş, sağlık veya eğitim nedeniyle birbirlerinden uzakta yaşayan insanların evliliklerindeki iletişimlerine devam etmelerinde oldukça önemli bir rol oynar. Sosyal medyanın etkisiyle eşinizi zor bir gününde küçük bir mesaj atarak mutlu edebilirsiniz. Doğum günlerinde sürpriz bir canlı yayın açıp gerçekte orada olmamasınız bile eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. 
 


Sağlıklı Bir Evlilik İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıyız?
 

Boston Üniversitesinin yaptığı araştırmaların hiç sosyal medya kullanmayan çiftlerin daha mutlu bir evlilik yaşadığı söylenilse de bazı ufak adımlar atarak hem sosyal medya hayatınızdan çıkarmadan hem de evlilik sürecinizi mutlu bir şekilde devam ettirebilirsiniz. Bunun için sosyal medyayı, eşinizi ya da hayatınızı bir başka insanların parlak gözüken hayatlarıyla kıyaslama yapmaya aracı olarak kullanmamalısınız. Bir başkası ise sosyal medyayı eşinizden gizli bir şekilde kullanmamanız gereğidir. Gönderilerinizi mutluluklarınızı eşinizden gizlemeden paylaşmanız hatta mümkün ise ortak bir hesap kullanmanız olası problemlere karşı önlem olabilir. Bu iki basit ama evliliğinizde sosyal medyanın olumsuz etkilerini azaltacak tavsiyeleri kullanarak mutlu ve uzun bir süreç geçirebilirsiniz.
 

3 Dakika Önce