Sosyal Medya İletişimi Nasıl Etkiler

Sosyal Medya İletişimi Nasıl Etkiler?


Sosyal medya; hepimizin içinde bulunduğu bir platformdur. Yaşadığımız bu yüzyılın bir gerçeği olan sosyal medya, geçmiş jenerasyonların ilgisini pek çekmemektedir. Daha çok yeni neslin ilgisini çekmeyi başaran bu platform, gençlerin gücüyle hayatımızda kalmaktadır. Bazı eski nesil bile gençlerden özenerek ya da merak ederek hayatlarına sosyal medyayı dahil etmişlerdir. Peki, sosyal medya iletişimi nasıl etkiler? Eskilerin dediği gibi "Biz, sizin yaşınızda böyle değildik." savını destekleyen bir platform mudur sosyal medya?

 

Sosyal Medya Dünyası ve İletişime Olumsuz Etkileri
 

Yaşadığımız seneye çok da yakın bir zamanda ortaya çıkan sosyal medya, her geçen gün kendini geliştirmektedir. Sosyal medya içinde onlarca platform barındırmaktadır. Örneğin: Instagram, Facebook, Youtube, Twitter, Snapchat, Pinterest, Periscope, Scorp ve daha onlarcası. Her bir platformun kendine ait özellikleri ve kitlesi mevcut. İnternetin hızlı büyümesine karşı sosyal medyanın yerinde sayması beklenilemez. Hayatımıza bu kadar yer etmiş onlarca uygulamanın genel adı olarak geçen sosyal medya, iletişim konusunda bizi olumsuz etkilemektedir. Aile toplantılarında, bayramlarda, arkadaş ortamında, okulda, sınıfta, yemekte hatta tuvalette bile elimizden düşüremediğimiz telefonların içinde bizi bağımlı yapan sosyal medya var. Aslında birçok kişiyi gerçekten bağımlı yapan şey telefon değil sosyal medya.
 


Herkes İletişimi Unuttu;


İnsanlar, her gittiği yeri, her yaptığı şeyi, her yediği yemeği; kısacası her şeyi sosyal medyada paylaşmadan duramıyor. İnsanlarla yüz yüze konuşmak yerine mesajlaşmayı tercih ediyorlar. Neredeyse herkes telefonların arkasına saklanmış durumda. Yüz yüze gelinse bile muhabbet etmek yerine telefonları ellerinden düşürmüyorlar. Birçok genç, büyüklerimiz ile sohbet etmeyi unuttu. Aslında instagram takipçi bir çok sosyal medyanın gündeminde olsada buna kararı başkalarıda verebiliyor. Belki de hiç bir zaman öğrenemedi. Bu, teknoloji çağında doğmuş olmanın verdiği bir eksi özellik de olabilir. Ancak ne olursa olsun biraz da olsa sınır getirilmelidir. İletişim, insanlar arasındaki en değerli şeydir. Ne yazık ki birçok kişi hatta belki hepimiz iletişimi unutmaya başladık. İletişim sadece telefon ile aramak, mesaj atmak, görüntülü konuşmak değildir; aynı zamanda yüz yüze, yüksek bir enerjiyle muhabbet edip gününü paylaşabilmektir. Artık kafaları sosyal ağlardan biraz da olsa kaldırma vakti geldi.

 

3 Dakika Önce