Sosyal Medya Nasıl İyi Kullanılır

Sosyal Medya Nasıl İyi Kullanılır


Uygulamalar, kişilerin internet üzerinden paylaşım yapmalarını, bilgi alışverişini ve iletişim kurmayı hedefleyen önemli bir yapıdır. Günümüzde sosyal medya kullanıcılarının artmasıyla doğru oranda artan  aplikasyonlar da mevcuttur. Bu artış tek bir konu üzerinde değil yemekten, spora, sanal kitaptan, modaya ve hatta eşyaların ikinci el olarak satımına kadar her konuda olmaktadır. 

Sosyal Uygulamaların Kullanımında Yaş Faktörünün Önemi Nedir?

Sosyal  uygulamalarının çoğunluğunda yaş kriteri bulunmakla birlikte bu kriterin kontrol imkanı çok mümkün değildir. Bu sebepten dolayı da ebeveynlerin kimi zaman çocuklarının eğitimi için ellerine verdikleri telefonlar birer tehlikeye dönüşür. Bu tehlikeden çocukların korunması için daha kontrollü bir kullanım teşvik edilmelidir.

Sosyal Uygulamaların Zararları Nelerdir?

Sosyal uygulamalar çoğu konuda kişilere faydalar ve kolaylıklar sağlamaktadır fakat bu kolaylıklar kadar zararlarda vermektedir. Dolandırıcı siteler, sahte hesaplar, kişisel bilgileri kopyalayan uygulamalar bu zararların başında yer alır. Bu zararların yanı sıra psikolojik zararlardan da bahsetmek gerekir. Fotoğraf paylaşım uygulamalarında kullanılan efektler, tonlamalar güzellik algısında bir değişikliğe sebep olmakta ve kişilerin kendileri hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmasına neden olmaktadır. Kişilerin kendi hayatlarını tamamıyla uygulamalara aktarmaları yaşamlar arası kıyaslamalara çanak tutmakla beraber bir yoksunluk hissini de  beraberinde getirmektedir.

Sosyal Platformlar Nasıl İyi Kullanılır?

Sosyal platformların zararlarından etkilenmeden, korunaklı bir şekilde kullanılması ise kişinin kendini geliştirmesiyle bağlantılıdır.  Sosyal platformlardaki kişilerin sadece orada olduğunun farkına varıp şahsınıza karşı yapılan nefret söylemlerini görmezden gelmek önemli bir adımdır. Veya buradaki kişilerin sizin gerçek hayatınızı yönlendirmesini engellemekte sizin daha huzurlu bir yaşam sürmenizi sağlayacaktır. 

İlgi alanlarınıza yönelik bilgi veren uygulamalar sizin için faydalı olacaktır. Sosyal medyayı kullanım amacınızı belirleyip ona göre hareket etmek size araç-amaç ilişkisinde doğrusal bir pozisyonda kalmanızda yardımcı olacaktır.

 Sosyal platformlar bireylerin gerçek hayattaki kişiliğini çoğu zaman yansıttığı (nadiren gizlediği)  bir platformdur. Bu tarz platformların kullanımı psikolojik olarak etkilemeye ve etkilenmeye müsait olmasından kaynaklı iletken bir yapıdadır. Bu sebeple kişinin kendini geliştirdiği yerde bu sıkıntılar minimum seviye de yaşanmaktadır ve hedefler  genel hatlarıyla belirlenmelidir.

 

3 Dakika Önce