Sosyal Medyada Erkekle Nasıl Konuşulur

Sosyal Medyada Erkekle Nasıl Konuşulur

 

Gündelik yaşantıda sosyal medya diğer adıyla yeni medya yalnızca eğitim ve iş alanında kullandığımız bir alan değildir. Sosyal medya, sosyal ilişkilerin sürdürüldüğü, kişisel sohbetler edilen bir alandır. Öncelikle sosyal medyada konuşma dili üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

 

Sosyal medyada Konuşma Dili


Sosyal Medyada konuşma dili yalnızca sosyal medyayı kapsamamaktadır. Bu konuşma dili gündelik yaşantının da bir parçası haline gelmiştir kısacası genel ağ ortamının kapsamasından çıkar gündelik konuşma dilini de etkiler bir hali vardır. Özellikle yazı dilinde konuşma dendiğinde akla harfler ve sesler gelmektedir. Fakat sosyal medyada harfler ve sesler yerini çeşitli görsel ifadelere bırakmıştır. Facebook Sayfa Beğenisi , bu konuşma dilinin göstergebilimin konusu olduğunu söylemek mümkündür.


Sosyal Medyada Nasıl Konuşulur?

 

Günlük yaşantımızda iletişim karşılıklı bir şekilde olmaktadır. Bir kişi, karşısındaki bir kişiyle iletişim kurarken seçtiği kelimelere özen göstermelidir. Kişinin karakterini, anlatmak istediklerini kelimeler belirler. Bu noktada konuşurken kendimizi ifade etmek adına ne denli özen gösteriyorsak sosyal medyada da kelimelerimize çok dikkat etmeliyiz. Yazılı, sesli veya görsel olarak kurulan iletişim alanlarının hepsinde kelimeler iletişimin belirleyicileridirler. 


Sosyal Medyada Erkekle Nasıl Konuşulur?
 

Sosyal medya, insanlara kendilerini çok özgür hissettirebilir fakat günümüzde yüz yüze olan iletişimle sosyal medya aracılığıyla kurulan iletişim arasında bir fark olmadığını görmek gerekir. Öncelikle bireyler, karşısındaki kişinin de aynı kendileri gibi bir insan olduğunu unutmamalıdırlar. Daha sonrasında neden konuşmak istediklerini düşünmelilerdir. Nedenini belirledikten sonra sıra kendilerini nasıl ifade etmeleri gerektiğine gelmiştir. Yukarıda da bahsedildiği gibi sosyal medyanın gerçek hayattan farklı bir yer olmadığını unutmamalı, karşı tarafı rahatsız edecek kelimelerden ve şiddet vurgularından kaçınmalılardır.
 

Başlığımız erkekleri kapsasa da cinsiyet fark etmeden konuşmanın birincil kurallarının nezaket ve dürüstlük olduğu unutulmamalıdır. Konuşmak istenilen konu kişinin kendi istekleri ve yaratıcılığı doğrultusunda gerçekleşmelidir. Twitter Takipçi Satın Al, Sonrasında kişi öz saygıyı yitirmemeli ve kendi ifadelerini kullanmaya çok dikkat etmelidir. İletişimde en önemli olan şey doğallık ve özgünlüktür. Fakat her işte olduğu gibi konuşmakta belirli bir sistematik düzende olmalıdır. Bu düzen ve kurallara uyulduktan sonra kişi kendi deneyimlerini karşı tarafa aktarmalı ve kişi kendini o akışa bırakmalıdır. 

3 Dakika Önce