Sosyal Medyada Nasıl Arkadaş Edinilir

Sosyal Medyada Nasıl Arkadaş Edinilir


Günümüz dünyasında  teknolojinin gelişmesiyle beraber internet kavramı da hayatımıza girmiştir. İnternetin hayatımıza katmış olduğu en etkili ortamlardan bir tanesi de sosyal platformlardır. Sosyal medya  kullanıcıların kendi üretmiş oldukları içerikleri yayınladığı ve aynı zamanda bu içerikleri paylaşabildikleri sosyal bir ağdır.

Facebook, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, Instagram bu platformlardan bazılarıdır. Bu ortamlar birçok kişi ve kurum tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcılar günlük hayatta öğrendikleri bilgileri, haberleri, çekmiş oldukları videoları, fotoğrafları sosyal ortamlar üzerinden paylaşabilmektedirler. Sosyal ağlar sadece yayın yapmak üzere kurulmuş bir platform değildir. Aynı zamanda bireylerin birbirleri ile iletişime geçebilmesini, yayınlamış oldukları gönderilere karşılıklı olarak yorum yapabilmelerini de sağlamaktadır.

Sosyal platformlarda  arkadaş edinme yöntemlerinden bazıları;

1)Diğer kullanıcıları takip edebilme özelliği:  Kendi hesabı olan her kullanıcı diğer kullanıcıları takip edebilme olanağına sahiptir. Ama bu takip karşılıklı olarak izin çerçevesi içinde gerçekleşebilmektedir.
2)İki yönlü iletişim özelliği: Sosyal platformların bu özelliği sayesinde kullanıcılar karşılıklı olarak iletişime geçebilmektedir. Kullanıcı paylaşmış olduğu içeriğe yapılan yorumlara geri dönerek karşı tarafla iletişime geçebilmektedir.
3)Çevrimiçi sohbete katılabilme özelliği: Kullanıcılar takip ettikleri diğer kullanıcılara mesaj gönderebilmektedir. Karşı taraf bu mesajı kabul eder ise bir sohbet başlayabilir. Ama bu sohbetin devam edebilmesi için her iki kullanıcın çevrimiçi olması gerekmektedir.
4)Ortak bir noktada buluşturabilme özelliği: Çok geniş bir kitleye hitap edebilme özelliği vardır. Her kullanıcı kendi düşüncelerini özgürce bu platformlarda paylaşabilmektedir. Bu paylaşımlar sayesinde ortak düşünceye sahip bireyler birbirleriyle iletişim kurabilmektedir. Bu sayede bir arkadaş ortamı oluşabilmektedir.
5)Sosyal ağ üzerinden duyurulan etkinliklere katılabilme: Bazı grupların ya da kurumların, firmaların eğitim, gezi, eğlence vb. amaçlarla düzenlemiş oldukları etkinlikleri paylaştığında, kullanıcılar bu kurumlarla iletişime geçebilir ve  diğer bireylerle ortak bir noktada buluşup arkadaş olabilmektedir.
6)İş olanağı sağlayabilmesi: Kurumların iş ilanlarını sosyal platform üzerinden duyurması sonucunda iş arayan kullanıcıların o kurumlarla ya da kişilerle iletişime geçebilmesini sağlar. Bu sayede aynı işi yapanlar ya da aynı yeteneğe sahip olanlar ortak bir noktada buluşup arkadaş olabilme fırsatı yakalayabilmektedirler.

 

3 Dakika Önce