Televizyonun Hayatımıza Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

Televizyonun Hayatımıza Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

 

Günlük yaşamda televizyon 24 saatlik günlük yaşantımızın araştırmalar neticesinde yaklaşık 330 dakikasını yani en az 5 saatini kapsıyor.Bu durumda evimizin olmazsa olmazı olan televizyonun hayatımıza katmış olduğu olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurduğu su götürmez bir gerçektir.Tabi ki televizyonun yanı sıra çok daha vahim durumda olunan sosyal medya platformları da var ancak bu yazımızda televizyon özeline ineceğiz.

 

Televizyonda verilen programlardan en çok izlenilenleri  gündüz kuşağı programları,yarışma programları,spor müsabakaları,dizi & filmler ve haber bültenleridir.
Günlük yaşamı takip edebilme  ve olan bitenden haberdar olma  noktasında haber bültenleri büyük önem arz etmektedir.Doğru ve güvenilir haber ilkesine uygun olarak yapılmış olan haberler ve bu haberleri yapan kanallar toplumumuza karşı  elbette ki faydalı olmuştur. 


Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu için televizyonun olası yan etkilerinden bazılarını  şöyle sıralayabiliriz.


*Gündüz kuşağı programlarında çıkan insanların Türk toplumunu olumsuz yönde etkileyen davranışlar neticesinde davranması hususu; örnek verecek olursak
Eşlerin birbirini aldatması ve üçüncü kişilerle kaçması,yaşı reşit olmayan kız çocuklarının kendinden oldukça büyük erkeklerle kaçması,çocuğunu bırakıp giden anneler,dayak atmayı marifet sanan babalar veya anneler , evlilik vaadiyle dolandırılan insanlar ve aklıma gelmeyen bu ve buna benzer olaylar.


Şimdi Türk toplumunun bu olayları televizyon karşısında izlemesi sizce doğru mu? Yoksa yanlış mı?


Tabi ki bu mağdur olan insanların en azından medya karşısında hakkını araması ya da suçlu olan insanların hesap verme konusunda herkese açık bir şekilde konuşması faydalı olarak nitelendirilebilir.Peki bu tarz olaylar  televizyonda gösterilmemiş olsa aslında olmuyor anlamına mı gelmektedir.Yoksa bu olaylar alt bilincimize ister istemez yansımakta mıdır?


Aslına bakacak olursak hemen hemen her gün bu tarz şeyler yaşanmakta ve gün geçtikçe daha tahammülsüz bir kabuğa bürünmekteyiz.Yaşam standartları düştükçe ve sürekli geçmişte olan şeylerin daha iyi olduğunu düşündüğümüzde aslında arkamıza bakarak yürüdüğümüzü düşünebiliriz.Belki de televizyon bu gerçeği suratımıza vuran bir aynadır.

 

3 Dakika Önce