Whatsapp Business Nedir

İŞLETME İLETİŞİMLERİNDE KOLAYLIK SAĞLAYAN WHATSAPP BUSINESS NEDİR?


Whatsapp Business, Facebook tarafından küçük işletmeler için özel olarak yapılmış ve tamamen ücretsiz olan bir iletişim programıdır. Hem Android hem de iPhone platformları üzerinde destek sunan Whatapp Business, müşteriler ile mevcut işletme arasındaki yaşanabilecek zaman kaybını önleyerek daha hızlı bir iletişim desteğinin sunulmasını sağlıyor.


Whatsapp Business ile Whatsapp Arasındaki Fark Nedir?

 


Whatsapp Business’ın kardeşi olan Whatsapp’tan en büyük gözle görülür farkı kullandığı logosudur. Whatsapp’ın logosunda yeşil konuşma balonunun içinde telefon amblemi bulunurken; Whatsapp Business’ta ise telefon amblemi yerine ‘B’ harfi bulunmaktadır. Diğer farklılık ise uygulamadaki profil kısmında işletmenin tanımı, mevcut konumu, e-posta’sı gibi şirkete ait bilgilerde dahil edilmesidir.

 


Whatsapp Business Ücretli Midir?

 

Tıpkı Whatsapp gibi Whatsapp Business ta tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.


Whatsapp Business’ın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 


Küçük işletmelerin, müşteri ile iletişimleri hususunda yardımlarına hızlıca yetişen Whatsapp Business’ın hem müşteri hem de işletme açısından bir çok faydası bulunmaktadır. İşte Whatsapp Business’ın sağladığı faydalar şunlardır:

 


-İşletmeler reklam ve iletişim stratejileri açısından önemli bir özellik olan istatiksel verilere ulaşabilirler. Ayrıca bu istatistik verilerin arasında Gönderilen Mesajlar, Teslim Edilen Mesajlar, Takipçi Satış Okunan Mesajlar ve Alınan Mesajlar gibi verilerle mesaj karışıklığının da önüne geçebilmenize olanak sağlar.
-Çoklu kullanıcı desteği ile işletmeniz bünyesinde çalışan birçok kullanıcı müşterilerinizin mesajlarına cevap verebilirler.
-Müşterilerinizi ‘Ürün hakkında bilgi almak isteyen’, ‘Fiyat sormak isteyen’ gibi bir takım kategorilere ayırarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.
-Whatsapp gibi sadece cep telefon numaralarınızı dahil edebildiğiniz gibi sabit telefon numaralarınızı da dahil edebilirsiniz. 
-Whatsapp ile Whatsapp Business’ı en ufak bozulma olmadan aynı anda kullanabilirsiniz.
-‘Otomatik Cevaplama’ özelliği ile işletmenin uygun olmadığı zamanlarında bile bu özellik aktifleşerek müşteriler sorularına ya da işlemlerine cevap alabilecekler.
-İşletme profili özelliği sayesinde müşteri, işletmenin adresi, epostası ve web sitesi gibi işletmeye ait birçok bilgisine erişim sağlayabilecekler.
-Uzakta Mesaj özelliği sayesinde müşterinize cevap veremeyecek durumda iseniz ‘Şu anda müsait değiliz, en yakın zamanda size geri dönüş sağlayacağız’ tarzında otomatik bir mesaj gönderebilirsiniz.
-Etiketler ile gelen mesajları gruplara ayırarak meydana gelebilecek karışıklığın önüne geçebilirsiniz. (Etiketlere ‘Yeni Müşteri’, ‘Yeni Sipariş’, ‘Bekleyen Ödeme’, ‘Tamamlanan Sipariş’ gibi örnekler verilebilir)
-Karşılama Mesajı özelliği ile size mesaj atacak müşteriye işletmeniz ya da hizmetiniz ile ilgili bir ön bilgilendirme mesajı gönderebilirsiniz.
Whatsapp Business Nasıl Kullanılır?

İşletmeniz için sizde Whatsapp Business’ın faydalı birçok özelliğinden yararlanmak istiyorsanız aşağıdaki birkaç adımı takip edebilir ve sizde müşteri-işletme arasındaki deneyimi ileri seviyeye taşıyacak hizmetten yararlanabilirsiniz:

 

  1. Apple Store ya da Google Play Store üzerinden Whatsapp Business uygulamasını indirin ve uygulamayı başlatın.
  2. Karşınıza gelen ekrandaki ‘Hizmet Koşulları’nı okuyun ve ‘Kabul Et ve Devam Et’ seçeneğine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçiş yapın.
  3. Açılan liste üzerinden ülkenizi seçin ve telefon numaranızı girin. Gelen SMS’teki 6 haneli onay kodunu girerek kayıt işlemini tamamlayın.
  4. İşletme adınızı, işletmenizin kategorisini ve bir profil resmi seçerek diğer aşamaya geçiş yapın.
  5. Buradan sonra işletme hesabınıza (arzunuza bağlı) işletme adresini, ne iş yaptığınıza dair bir açıklama veya mesai saatleri gibi işletmenize dair bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.


 Yukarıdaki işlemleri eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra başarılı bir şekilde işletmeniz için Whatsapp Business hesabını kurmuş olacaksınız.
 

3 Dakika Önce